یکشنبه ,۳۰ تیر ۱۳۹۸, ۲۰:۴۸

آشنایی با واحد توسعه کسب و کار شرکت داده پردازی ایران

 

به گزارش روابط عمومی شرکت داده پردازی ایران؛ واحد توسعه کسب و کار شرکت داده پردازی ایران در تیرماه 1396 با برگزار استارتاپ ویکند داده پلاس در حوزه‌های بانکداری اینترنتی، تجارت الکترونیک و اینترنت اشیا(IoT)  شروع به فعالیت نمود.

در پاییز1396 این واحد، آزمایشگاه اینترنت اشیا را با بهره گیری از کارشناسان متخصص در این حوزه راه اندازی کرد. از جمله فعالیت‌های اصلی آزمایشگاه می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

·        سیستم مانیتورینگ و کنترل از راه دور کنتورهای برق، آب و گاز

 (Advanced Metering Infrastructure) :

مهمترین سرفصل در IoT بحث انرژی است. چنانکه گفته میشود که جنگهای آینده بر سر انرژی خواهد بود. مباحث مدیریت منابع آب و انرژی و اصلاح الگوی مصرف مشترکین در جهت کاهش تلفات و شناسایی نقاط اتلاف از اهمیت ویژهای برخوردار است. در این حوزه کنتورها به عنوان ترازوهای آب و انرژی استفاده میگردند.

پیاده سازی سیستم قرائت و کنترل از راه دور با استفاده از انواع تکنولوژی های مخابراتی و دریافت دیتای مصرف انرژی در نرم افزار مدیریت مرکزی و تولید انواع گزارش ها و آنالیزها، جهت مدیریت مصرف مشترکین به عنوان یکی از مقوله های مهم IoT در انرژی محسوب می‌گردد.

·        سیستم موقعیتیابی با ارسال اطلاعات جغرافیایی بر روی نقشه های داخلی کشور (Tracking):

شاید تا به حال بارها نام سیستم موقعیت یابی را شنیده باشید و گمان کنید این حوزه تنها به ردیابی موقعیت فعلی شخص یا حیوانات خانگی و در حالت پیشرفته تر خودرو می پردازد اما در دنیای کنونی و با پیشرفت دستگاه‌های الکترونیکی، این حوزه وسعت بیشتری پیدا کرده است.

سیستم موقعیت یابی در واقع با اتصال به ماهواره‌های قرار گرفته در جو زمین و سپس دریافت مختصات جغرافیایی، عملیات ردیابی را ممکن می‌سازند، در حال حاضر در کشورهای توسعه یافته، مبحث ردیابی در  امور مختلفی نظیر صنعت، کشاورزی، راهبری و .... مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین نوآوری‌هایی نظیر پردازش تصویر (Image Processing)  نیز به زودی در سیستم موقعیت یابی مورد استفاده قرار خواهد گرفت تا با بصری سازی سهولت استفاده را به کاربران بیش از گذشته فراهم کند.

همانطور که ذکر شد، Tracking معنای خود را به صورت عام از دست داده است و با قابلیت‌های بسیاری که روز به روز به آن افزوده می‌شود، حوزه‌های بسیاری را نسبت به قبل در بر خواهد گرفت؛ به همین منظور،
شرکت داده پردازی ایران با تشکیل کارگروهی در این زمینه، در صدد راه اندازی زیر ساخت‌های لازم جهت پیاده سازی و بومی سازی این سیستم برروی نقشه‌های داخلی است.‌

•         سیستم های هوشمند سازی خانه(Smart Home):

در خانه های هوشمند برای آسایش، امنیت، صرفه جویی و... چاره هایی اندیشیده شده است.

برای مثال می‌توان از خارج از خانه به وسیله سنسورهای حرکتی و دوربین های امنیتی از هرگونه رفتار مشکوک آگاه شد یا فقط به وسیله موبایل دستگاه های موجود در خانه از قبیل تلویزیون، کولر، چراغ ها، پرده ها و ... را کنترل کرد.

در این فناوری از ارتباطات بی‌سیم نظیر: zigbee,bluetooth,wifi استفاده شده است.

·        اطلاع رسانی و بازاریابی هوشمند به وسیله beacon :

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی نیاز به انواع جدید ارتباطات حس می‌شود. برای ارتباط با مشتری ها و کاربران با استفاده از تلفن هوشمند می‌توان از این سرویس استفاده کرد. به عنوان مثال در بانک ها، رستوران ها، فروشگاه ها برای اطلاع رسانی هرچه سریع‌تر و بهتر خدمات و شرایط یا اطلاع رسانی زمان بندی در ایستگاه های مترو، فرودگاه ها یا ایستگاه های اتوبوس این سرویس بهترین گزینه است.

 

همچنین در واحد توسعه کسب و کار فعالیت‌های زیر نیز در حال انجام است:

•         راه اندازی واحد کارآموزی:

این واحد در راستای اهداف شرکت در ایجاد یک شتاب دهنده، اقدام به جذب دانشجویان ممتاز در رشته های مهندسی نرم افزار، هوش مصنوعی، مهندسی شبکه، مهندسی برق و الکترونیک نموده است و دانشجویان ضمن کارآموزی توسط کارشناسان این واحد از مزایای استفاده از تجهیزات آزمایشگاه نیز برخوردارند.

•         برگزاری رویدادها:

•       برگزاری رویداد "همفکر" در تاریخ 30 خرداد ماه 1397 در شرکت داده پردازی ایران

همفکر، رویدادی برای کارآفرینان، صاحبان استارتاپ، دیجیتال مارکترها، برنامهنویسان، طراحان، ایده پردازان و سرمایهگذاران است که فرصتی برای شبکهسازی،تبادل نظر، تیم سازی و یادگیری برای آنان ایجاد میکند.

•       برگزاری رویداد "هکاتون":

این رویداد در مهرماه سال جاری (1397) در زمینه اینترنت اشیا و در دو مرحله برگزار خواهد شد و تیم‌های برتر در واحد اینترنت اشیای این شرکت امکان اجرا و ارائه ایده ها را با استفاده از امکانات شرکت، خواهند داشت.

 

iot

۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۰۰
تعداد بازدید : ۶۵۱

اخبار مرتبط